Je október, a je čas zhodnotiť priebeh vegetačného obdobia v permakultúrnej pyramíde.

15. mája bola ukončená stavba pyramídy a zároveň s tým bola aktivovaná. 22.5 sme vysadili a vysiali nasledovné: mrkva, petržlen, špenát jarný, špenát celoročný, kapusta skorá, kapusta neskorá, kapusta červená, baklažán, rúžičkový kel, jarná cibulka, karfiol, brokolica, šalát hlávkový, daikon, uhorky nakladačky, physalis, paradajky, papriky, stopkatý zeler, cvikla, bazalka, kapucínka, slnečnica, estragon.

Po pár dňoch, 8 júna ,  je vidieť husté schádzanie vysiatych plodín – špenát jarný, špenát celoročný, mrkvy, petržlen, cibulka,… škodcovia  choroby žiadne.

14 jún – fantastický  rýchly a zdravý rast. Bez škodcov, už chutnáme špenát, šalát. Chuť je naozaj výborná. Prvý krát som dopestoval karfiol a to už 3 týždne po výsadbe planty! Do pôdy vkladám odrezky rýchlorastúceho stromu paulownia. Uvidíme, či sa niečo ujme. Vložené bez zakoreňovača, iba tak zahrabané pôdou. Všetko vyzerá veľmi zdravo. Pokračujem v dennej meditácii s jasným ďakovným zámerom.

Začiatkom júla odchádzame na dovolenku a starostlivosť o pyramídu preberá náš kamarát Peťo a skvelý susedia Juraj s Katkou. Aké bolo naše prekvapenie, keď sme sa vrátili z dovolenky – 19.7. ! Uvideli sme bujný doslova až prales zelených rastlín, krásne zdravých a chutných. Jediný negatívny poznatok – niektoré rastliny doslova udusili iné a tak na rok určite vysádzame redšie. Daikon udusil mrkvu, petržlen, uhorky mladú cibulku. Trocha teda týmto plodinám pretŕhaním robíme priestor. Zberáme karfiol, šalát, špenát, daikon, cibulku, baklažán, ktorý má na jednom koreni až 7 plodov, čo je aboslútný nadštandart (/zvyčajne na jednom koreni max 3 plody) Stonky paradajok sú hrubé ako palec, doslova strace plodov. Neuveritelné množstvo malých paprík a stále v kvete. Physalis tak isto vela kvetov, bazalka krásne farby, chuť a vôňa.  Stále bez škodcov a chorôb. Všetky vložené odrezky paulownie sa ujali a sú v raste! Treba zároveň zdôrazniť, že spotreba vody je podľa hrubého odhadu asi dvojnásobná, oproti štandartným záhonom.

Ešte zaujímavý poznatok s chrústami! Každý večer pred zotmením nalietava obrovské množstvo chrústov k vrcholu pyramídy. zostávajú tam vždy cca 5až 10 min a potom zmiznú. V tom čase nemáme šancu sa dostať do pyramídy. Doslova nás tam nevpustia 🙂

https://www.facebook.com/tibor.hornak.14

Veď sa pozrite:

V auguste zberáme prvé paradajky. Je ich neskutočné množstvo a sú nádherne veľké! V tomto období sme mali veľa návštevníkov pyramídy, veľa terapií, VŽDY s pozitívnou odozvou. Som nadšený a som rozhodnutý na rok postaviť dalšie. Čo ma však najviac teší, rovnaké skúsenosti majú aj moji zákazníci, kde sme na jar permakultúrnu pyramídu osadili. je to proste paráda.

September sa nesie v znamení zberu viacerých plodín. Chutné paradajky, papriky, uhorky, baklažán, physalis, ktorý je prekvapivo sladký, stopkatý zeler, mangold,  …Za celé obdobie žiadna pleseň, či iné choroby. Zalievali sme vždy pyramídovou vodou, ktorú sme harmonizovali priamo v pyramíde.